W ostatnim dniu ( 22 grudnia 2020r. ) przed przerwą świąteczno - feryjną na przedszkolaków z grupy „ Motylki'” czekał wór prezentów pozostawione przez Mikołaja w ich sali zajęć. Widok upominków rozweselił buzie wszystkich dzieci i od razu zapanował świąteczny nastrój. Upominkami były gry edukacyjne, bańki mydlane, kalendarze i czekoladowe Mikołaje. W dniu tym dzieci śpiewały piosenki i recytowały wiersze o tematyce świątecznej. Starsza grupa „Krasnale” także była szczęśliwa po otrzymaniu prezentów. Uczniowie klas 1-8 spotkali się z wychowawcami w formie on-line. Czas pandemii nie pozwolił na obdarowywanie koleżanek i kolegów prezentami, jak to bywało do tej pory. Dlatego też uczniowie przekazali sobie życzenia i miłe słowa w ustnej formie. Czasami były to rymowanki i humorystyczne wierszyki.Uczniowie rozmawiali z nauczycielami o zwyczajach i tradycjach bożonarodzeniowych oraz o przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenie. Oglądali filmy między innymi o świętach w różnych stronach świata. Dzieci chętnie śpiewały swoje ulubione kolędy. W czasie spotkań klasowych panowała serdeczna i życzliwa atmosfera. W spotkaniach klasowych brali udział również niektórzy rodzice oraz inni domownicy. Babcie dzieliły się wspomnieniami i opowiadały jak obchodzono Święta kilkadziesiąt lat temu. Były to piękna spotkania osób z różnych pokoleń. Teresa Malinowska
DZIEŃ NIESPODZIANEK I ŻYCZEŃ
Odbiór nagród
Z powodu zamknięcia szkoły w dniach 04-07.01.2021r. nagrody za konkurs pt: "Witraż Bożonarodzeniowy" będzie można odbierać od poniedziałku 11.01.2021r. o godz.12:00 w sekretariacie szkoły.
Organizatorzy:
Lidia Ocińska
Romualda Łapczyńska
Świąteczne życzenia
Drodzy Rodzice! Kochani Uczniowie!
Niech te Święta, tak wspaniałe, będą jakby z bajki. Niech choinka pachnie pięknie, no i radość będzie wszędzie. Niech będzie to czas piękny i beztroski, niech znikną codzienne troski. Życzymy Świąt dających radość i odpoczynek oraz nadzieję, że Nowy Rok będzie szczęśliwszy. Za nadesłane życzenia dla pracowników naszej szkoły wszystkim dziękujemy i miłe myśli także ślemy.
Dbajmy o siebie.
Dyrektor Szkoły, Rada Pedagogiczna i Pracownicy SP w Krusinie
Święta tuż...tuż!
Uczniowie rozpoczęli przygotowania świąteczne biorąc udział w projekcie MEN pt: "Razem na święta". W ramach projektu robili wraz z wychowawcami kartki świąteczne, które ofiarowali osobom spędzającym te szczególne święta samotnie. Na zajęciach edukacyjnych z technik przygotowali ozdoby choinkowe. Pomimo tego, że nie ma Nas w szkole nie zpomnieliśmy o niej, przygotowując dekoracje, aby "Duch Świąt" w niej również zagościł. Przedszkolaki ustroili w swoich salach choinkę wykonując dla niej piękne bomki.
Romualda Łapczyńska
21
Wyniki konkursu- "Witraż Bożonarodzeniowy"
Rok 2020 jest rokiem wyjątkowym. I chociaż musieliśmy zostać w domach, żeby uczyć się zdalnie, nie zrezygnowaliśmy z podejmowania działań związanych z "Świętami Bożego Narodzenia". Uczniowie wzięli udział w konkursie "Witraż Bożonarodzeniowy". Jak zwykle dzieci stanęły na wysokości zadania i wpłynęło sporo pięknych prac. Ocena i wybór najładniejszych witraży był bardzo trudny. Prace były oceniane w dwóch kategoriach wiekowych klasy I-III i klasy IV-VIII. Jury przy wyborze prac kierowała się następującymi kategoriami:
- kreatywnością uczniów,
- samodzielnością wykonania prac,
- wykonania technikami zgodnymi z regulaminem konkursu.
Zwycięzcami klas I-III zostali:
- I miejsce Joanna Krause kl.II
- II miejsce Antoni Karpiński kl.II
- III miejsce Nadia Zając kl.III
Wyróżnienie: Kalina Michalak kl.III
W kategorii klas IV-VIII
- I miejsce Marta Czerwińska kl.VIII
- II miejsce Igor Kocioł kl.V
- III miejsce Filip Karpiński kl.V
Wyróżnienie: Emilia Ocińska
Za zaangażowanie i wkład pracy uczniowie otrzymają nagrody, które będą do odbioru w szkole po 04.01.2021r. Gratulujemy wszystkim uczestnikom. A oto prace naszych uczniów.
Romualda Łapczyńska
6 GRUDNIA - MIKOŁAJKI
Mikołajki 2020 mamy już za sobą. Współczesna tradycja mikołajkowa dotyczy obdarowywania innych prezentami. Uczniowie naszej szkoły zasłużyli i otrzymali upominki oraz słodkie niespodzianki. Mówili o nich nauczycielom podczas lekcji. Przedszkolacy i uczniowie klas młodszych na podstawie filmików i prezentacji zapoznali się z historią świętego Mikołaja, biskupa Miry. Czas pandemii nie pozwolił bezpośrednio obdarować koleżanek i kolegów upominkami. Pomimo tego miło i w atrakcyjny sposób spędziliśmy ten dzień. Uczniowie klasy 2 przygotowali wierszyki i rymowanki z życzeniami dla wylosowanych osób. W czasie lekcji korzystano z różnorodnych zadań – z sudoku, memory, z zagadek i krzyżówek. Uczniowie zapoznali się ze zwyczajami mikołajkowymi w różnych częściach świata. Obejrzeli filmy o Mikołaju i jego pomocnikach mieszkających w Laponii. Zajęcia artystyczne poświęcone były również Mikołajowi i prezentuję je poniżej. Z niecierpliwością czekamy i przygotowujemy się do kolejnego spotkania z Mikołajem przy choince. Teresa Malinowska
9Uczniowie klasy drugiej potrafią pięknie pisać o swoich koleżankach i kolegach. Taka to forma mikołajkowych upominków.
HO,HO,HO..JUŻ JESTEM - TU MIKOŁAJ !
Ile siły w Mikołaju, ile śniegu w jego kraju, ile gwiazd na ciemnym niebie – tyle życzeń ślemy do Ciebie. Niech Mikołaj Wam przyniesie worek pełen zdrowia, radości i wymarzonych prezentów.
Z okazji ,,mikołajek” najserdeczniejsze życzenia składa pani dyrektor , nauczyciele i pracownicy naszej szkoły. Pozdrawiam serdecznie Teresa Malinowska
Łukasz z klasy I wykonał Mikołaja z zastosowaniem talerzyków papierowych.Bardzo się napracował i pana w czerwonym stroju przygotował. Biała broda się pojawiła i czapka z pomponem głowę Mikołaja przykryła.
Konkurs plastyczny pt." Witraż Bożonarodzeniowy".
Zapraszamy wszystkie dzieci klas I-VIII do udziału w konkursie plastycznym pt. „WITRAŻ BOŻONARODZENIOWY”.
I.CELE KONKURSU
• Przypomnienie symboliki Świąt Bożego Narodzenia.
• Stworzenie możliwości rozwoju talentu.
• Prezentacja twórczej działalności młodzieży.
• Promocja indywidualnych zdolności uczniów.
II. ZASADY KONKURSU
• Prace oceniane będą w 2 kategoriach wiekowych: klasy I-III oraz IV-VIII.
• Prace zgłoszone do konkursu muszą być pracami własnymi. Prace zakupione nie
będą oceniane.
• Technika: witraż - praca wykonana na podłożu papierowym.
• Materiały: tektura, papier, bibuła, klej.
• Pracę należy wykonać techniką witrażową.
• Format prac: A-4.
• Prace powinny być podpisane na odwrocie - imię i nazwisko, klasa.
III. WYMOGI FORMALNE
• Dopuszcza się wyłącznie prace indywidualne, prace grupowe nie będą podlegały
ocenie jury.
• Prace niezgodne z regulaminem ,formatem, nadesłane po terminie nie będą brane pod uwagę.
• Oceny prac dokona komisja powołana przez organizatora konkursu.
• Kryteria oceny to:
– pomysłowość i oryginalność pracy,
– zgodność pracy z tematem oraz z techniką witrażową
– estetyka wykonania.
• Prace należy składać do dnia 16.12.20.
• Podsumowanie konkursu i ogłoszenie laureatów pojawi się na stronie szkoły w dniu 18.12.20.
• Zgłoszenie pracy do konkursu jest równoznaczne z uznaniem przez jej autora warunków niniejszego regulaminu.
Należy zrobić zdjęcie wykonanej pracy i przesłać na maila szkoły : sekretariatspkrusin@wp.pl
Na Uczestników czekają nagrody!
Organizatorzy:
Romualda Łapczyńska
Lidia Ocińska
Święto Misia u "Motyli" i "Krasnali".
Jak co roku 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu na dzieci z oddziałów przedszkolnych czekały liczne niespodzianki. Dzieci poznały historię powstania misia na podstawie historyjki obrazkowej. Miękkie, puchate, takie z łatką, wszystkie misie małe i duże, bure i kolorowe z powodu pandemii, nie mogły być przyniesione przez swoich opiekunów do szkoły. Przedszkolaki bardzo zainteresowały się utworem literackim pt. ,,Dzień pluszowego misia w przedszkolu". Na podstawie tego utworu wywiązała się dyskusja o swoich ulubieńcach. Zastanawialiśmy się nad tym, czy nasze misie są podobne - czy różne szukając cech wspólnych. Dzieci z grupy „Motylki” i „Krasnale” wykonały pracę plastyczne dla swoich przytulanek. Każde dziecko starało się jak najładniej wykonać portret swojego misia. Przez cały dzień towarzyszyła nam piosenka ,, O kochaniu misia" i „Jadą, jadą misie”.
Agata Rzydóch
Anna Dołganiuk
1
"Pomagam i pracuję w gospodarstwie rolnym"
Dnia 16.10.2020r. w naszej szkole odbył się konkurs testowy pt: "Pomagam i pracuję bezpiecznie w gospodarstwie rolnym". Konkurs przeznaczony dla uczniów klas VII-VIII i zorganizowany przez PT KRUS w Grudziądzu. Komisja konkursowa na podstawie rozwiązań testów uznała, że najwyższą znajomością zagadnień będących tematem konkursu wykazali się: Mateusz Ziółkowski, Łukasz Pawlak, Paweł Szymborski, Robert Rumiński, Marta Czerwińska. Serdecznie gratulujemy uczniom wiedzy i życzymy dalszych sukcesów.
Agata Rzydóch
KONKURS PLASTYCZNY -ZAPOBIEGAJMY POŻAROM
Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Zapobiegajmy Pożarom” na szczeblu powiatowym został rozstrzygnięty. Celem konkursu było zainteresowanie dzieci i młodzieży problematyką ochrony przeciwpożarowej, zapoznanie z odpowiedzialną pracą strażackich zastępów oraz z podejmowanymi przez nich działaniami ratowniczo – gaśniczymi. Uczniowie wiedzą , że praca strażaków jest nieodzowna podczas pożarów, klęsk żywiołowych, katastrof, wypadków i innych zagrożeń oraz zdarzeń. Poprzez ekspresję plastyczną i zastosowanie różnorodnych technik uczniowie mogli pokazać sposób pracy służb ratunkowych. Komisja konkursowa doceniła wkład pracy i zaangażowanie naszych uczniów. W kategorii szkół podstawowych w przedziale klas VII-VIII miejsce I zajęła Zofia Wajda, II zdobyła Julia Treichel . W kategorii klas IV-VI miejsce II zajęła Aneta Wnęk, a III - Filip Grązka. Za zaangażowanie i wkład pracy uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe. Gratulujemy laureatom konkursu i życzymy powodzenia w eliminacjach wojewódzkich, a także centralnych. Teresa Malinowska
Święto Niepodległości
Dzieci z grup przedszkolnych „Motylki” i „Krasnale” przez tydzień przygotowywały się do Święta Niepodległości. Głównym celem zajęć było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji. Dzieci z pięknymi kotylionach, samodzielnie wykonanymi flagach i plakatem uczciły to ważne święto. W czasie zajęć słuchały legendy o Lechu, Czechu i Rusie oraz pierwszej stolicy Polski – Gnieźnie. Następnie przedszkolaki utrwaliły wiadomości na temat Święta Niepodległości. Nie było to takie łatwe, ponieważ musiały wykazać się wiedzą na temat naszego kraju i jego symboli narodowych, podczas rozwiązywania zagadek. Nie obyło się bez śpiewów piosenek i tańców. Dumnie, przyjmując właściwą postawę „na baczność” w imieniu swoim i uczniów klas starszych o godz. 11:11., w naszej szkole odśpiewały hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”.Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach przedszkolaki od najmłodszych lat uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.
O Święcie Niepodległości pamiętali również uczniowie klas I i III, którzy przygotowali prace plastyczne: ,,Polskie symbole narodowe”. Próbowali również w artystyczny sposób wyrazić co oznacza dla nich niepodległość. Starsi uczniowie na lekcjach muzyki i wiedzy o społeczeństwie przygotowywali prezentacje komputerowe na temat: ,,Polskie pieśni patriotyczne”, ,,Być jak oni- zasłużeni w walce o wolność”. Na uwagę zasługują prace: Anny Godlewskiej, Marty Rakowskiej, Oliwii Furgał, Emilii Ocińskiej, Weroniki Sołtys, Grzegorza Ostrowskiego, Piotra Kozłowskiego, Leny Okońskiej, Filipa Gardzisza, Fabiana Lisa, Kaliny Szczutkowskiej, Aleksandra Drzewieckiego.
Agata Rzydóch
Joanna Rynkowska-Gardzisz
1
Szkoła pamięta!
Tradycją naszej szkoły jest pamięć o tych, którzy odeszli, o nauczycielach, ludziach, którzy zapisali się w pamięci lokalnej społeczności.W związku z tym przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji: "Szkoła pamięta", ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji. Przez kilka dni zbieraliśmy znicze. Panie Lidia Ocińska,Hanna Malinowska i Izabela Wróblewska odwiedziły cmentarze w Wabczu i Lisewie, gdzie w imieniu wszystkich uczniów i nauczycieli zapaliły znicze i złożyły kwiaty na grobach zmarłych i na mogiłach pomordowanych w czasie II wojny światowej.W tych dniach towarzyszyła nam zaduma, refleksja i pamięć, że choć płomień ich życia zgasł, to myśli o nich są przecież w nas.
Szkolne Przygody Gangu Fajniaków
Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w działania związane z ochroną przyrody. Uczniowie klasy drugiej wraz z wychowawczynią Małgorzatą Fiuk wzięli udział w programie edukacyjnym. Uczniowie zapoznali się z bohaterami i żywiołami przedstawionymi w opowiadaniach zawartych w książce pt:,,Gang Fajniaków i miasto marzeń''. Szczegółowo zajęli się zagadnieniami dotyczącymi powietrza. Dokładnie omówiono postaci, które zachęcają nas do prawidłowych postaw proekologicznych. Uczniowie zaangażowali się również do przygotowania eksperymentów i doświadczeń. Na ich podstawie dzieci uzyskały nowe wiadomości dotyczące powietrza. Na podsumowanie zajęć uczniowie wykonali prace plastyczne. Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem ze strony uczniów.
Teresa Malinowska
Tydzień kodowania
Uczniowie klasy 2 pod opieką wychowawczyni Małgorzaty Fiuk włączyli się do Europejskiego Tygodnia Kodowania. Pracowali w aplikacji code.org oraz kolorowali zakodowane kolorowanki.
Teresa Malinowska
Co słychać u pierwszoklasistów?
Za nami dwa miesiące pracy , adaptacji do warunków szkoły oraz wdrażania się w rolę ucznia. Uczniowie klasy pierwszej zapoznali się z zasadami bezpiecznego poruszania się po szkole i poza nią. Wspólnie zredagowali kodeks pierwszoklasisty. Uczniowie potrafią już pisać niektóre litery, tym samym, krótkie wyrazy i zdania. Okazało się, że świetnie zapamiętują kolejne etapy pisania liter i wcale nie jest to dla nich trudne. Wiemy, że „ ćwiczenie czyni mistrza” i to powiedzenie, sprawdza się również wśród uczniów naszej klasy. Podejmujemy próby czytania zdań korzystając nie tylko z tekstów znajdujących się w podręcznikach, ale również na podstawie filmików i różnorodnych prezentacji. Pierwszoklasiści chętnie śpiewają , bawią się przy muzyce i na hali sportowej. Wiedzą też, że najlepsza w szkole jest - przerwa. Chętnie wykonują prace plastyczne i techniczne, które są pomysłowe, staranne i zachwycają wszystkich oglądających. Poznaliśmy najbliższe otoczenie, potrafimy rozpoznawać gatunki drzew, krzewów i jesiennych kwiatów. Rozszyfrowywanie obrazków ukrytych na polach kratownicy okazało się wcale nietrudne, a wręcz, jest to zajęcie ulubione przez część uczniów. Z przyjemnością i wielką chęcią uczniowie wykonują ćwiczenia i zadania na tablicy interaktywnej. W naszej klasie jest miło, twórczo, panuje serdeczna atmosfera i mamy dużo różnorodnych aktywności. Wychowawca –Teresa Malinowska.
3
Święto Edukacji Narodowej- wyniki konkursu.
Święto Edukacji Narodowej w tym roku obchodziliśmy nietypowo. Zamiast uroczystej akademii zorganizowany został z tej wyjątkowej okazji konkurs w dwóch kategoriach: plastyczny "Bukiet dla mojej Pani" dla klas I-IV i poetycki "Wiersz o szkole" dla klas V-VIII. Komisja konkursowa miała nie lada zadanie aby wyłonić zwycięzców, po naradzie wyróżnienia w konkursie plastycznym otrzymali: Zach Zuzanna, Zając Nadia, Gołębiewska Zofia, Rogala Maja, Nowakowski Łukasz, Chrzanowska Lena, Artwik Małgorzata, Michalak Kalina, Stroński Karol, Dudzińska Aleksandra, Gostkowska Alicja.
W konkursie poetyckim wyróżnienia otrzymali: Czupidło Adrian, Ocińska Emilia, Okońska Lena, Sołtys Weronika. Wszyscy wymienieni uczniowie otrzymali nagrody i gratulacje.
Organizatorzy konkursu:
Marzena Cichecka i Izabela Wróblewska
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Dzień Edukacji Narodowej - to święto wielu ludzi – tych co uczą, zarządzają, karmią uczniów i sprzątają. Pragnę złożyć wszystkim w dniu Waszego/ Naszego święta najserdeczniejsze życzenia - spokoju i siły, satysfakcji z pracy, wytrwałości , a przede wszystkim zdrowia w tak trudnym okresie. Dziękujemy wszystkim bardzo serdecznie za złożone życzenia i kwiaty.
Konkursu "Mlecznie-wiejsko-czarodziejsko"
W konkursie organizowanym w ramach projektu Lokalnych Seromaniaków i pod hasłem "Mamy SERce do sera" wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Prace plastyczną wykonał też Aleksander Zając – uczeń klasy I, który zdobył jedną z 3 głównych nagród. Wyróżnione zostały ponadto prace Lenki Grązka (kl.2), Nadii Zając (kl3) i Adama Grązka (kl.8). Z nagrodzonych prac uczniów wydrukowano pocztówki. Wszyscy uczestnicy dostali piękne nagrody - duże, smakowite kosze zdrowych przekąsek. Była też degustacja różnych gatunków serów i herbatka z pysznym, domowym ciastem.T.M.
Dzień Chłopca
Dzień 30 września każdego roku to dzień wyczekiwany przez chłopców, bo to Ich święto. O swoich kolegach pamiętały dziewczyny z wszystkich klas. Były życzenia, odśpiewanie gromkiego 100 lat oraz upominki i niespodzianki. Do życzeń dołączyli się również wychowawcy klas . Przygotowali konkursy, quizy i zabawy. Chłopcy próbowali wiązać krawaty, tańczyć kankana i brali udział w konkursach. Nie zabrakło także słodkości i smakołyków. Był to jeden z fajniejszych dni w szkole ! T.M.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie