W poniedziałek 14 października 2019 roku obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej oraz uroczystość Pasowania na ucznia klasy 1. W tym dniu nie ma zajęć dydaktycznych. Uczniowie przychodzą w odświętnych strojach. Planowany odwóz około 10.40.
14 października
"Garść dźwięków, szczypta ciszy czyli rytm"
7 pażdziernika 2019 roku w naszej szkole odbyło sie drugie spotkanie z muzykami Filharmonii Pomorskiej z Bydgoszczy. Upowszechnianie muzyki jest jednym z najważniejszych ogniw działalności edukacyjnej. Prowadzona audycja szkolna stanowiła swoistą pogadankę o muzyce, instrumentach, rytmie, kompozytorach, formach i stylach muzycznych, prowokując uczniów do aktywnego udziału. Dziękujemy za kolejną ciekawą lekcję muzyki. A.Rz.
Po wakacjach
No i zaczęło się! 2 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2019/2020. Do szkoły przybyli uśmiechnięci uczniowi oraz rodzice ze swoimi najmłodszymi pociechami.
Uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego dokonała Pani Dyrektor, który powitała pracowników szkoły, przybyłych rodziców oraz całą społeczność szkolną.
Następnie uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami.
Wszystkim uczniom życzymy samych sukcesów. Nauczycielom satysfakcji z wykonywanej pracy, a rodzicom radości i dumy ze swoich dzieci.
Dla pocieszenia podajemy, że 26 czerwca znowu będą wakacje!!!
Drugoklasistów jesienna wyprawa do lasu
Dnia 27 września 2019 roku uczniowie klasy II wraz z opiekunami wyjechali na wycieczkę do lasu w miejscowości Czystochleb. Planując wyprawę obawialiśmy się czy pogoda nam dopisze. Byliśmy ciekawi, czy do lasu zawitała już Pani Jesień. Jak się okazało aura nam sprzyjała, a las o tej porze roku jest przepiękny. Jesienne drzewa zachwyciły nas najróżniejszymi barwami i odcienia. Nasz pobyt rozpoczęliśmy od zbierania śmieci pozostawionych w lesie.
Pan leśniczy opowiedział nam wiele ciekawostek związanych z lasem. Dowiedzieliśmy się m. in. jak rozpoznać gatunki drzew, w jaki sposób dokarmia się zwierzęta leśne zimą, które grzyby są jadalne, dlaczego nie wolno niszczyć muchomorów. Na koniec było ognisko i pyszne kiełbaski oraz słodkie smakołyki.
Pełni wiedzy o lesie i niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do szkoły. Była to dla nas żywa lekcja przyrody, która pozwoliła nam na bezpośredni kontakt z naturą.
Dziękujemy za zaproszenie i wspaniale spędzony dzień! T.M.
Jaka to melodia?
Z radością i wielkim zainteresowaniem powitaliśmy w naszej szkole muzyków Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy na audycji muzycznej. W tym roku szkolnym audycje dotyczyć będą elementów składających się na utwór muzyczny, czyli „z czego tworzy się muzykę”. Pierwsze z dziesięciu spotkań odbyło się w dniu 26 września 2019 roku i poświecone było melodii. Podczas tego spotkania udowodniono nam, że nie tylko utwory melodyjne, ale również te, którym zarzuca się niemelodyjność, mają szansę na powodzenie. Dowiedzieliśmy się czym jest melodyjność i co sprawia, że utwór „wpada nam
w ucho”. Usłyszeliśmy utwory, które są uznawane za najsłynniejsze na świecie. Była to cudowna lekcja muzyki!!! T.M.
Jubileusz 15-lecia Szkoły Leśnej na Barbarce
Szkoła Leśna na Barbarce w Toruniu świętowała 15-lecie istnienia. Z tej okazji 24 września 2019 roku odbyła się uroczystość jubileuszowa, na którą zaproszeni zostali także nauczyciele naszej szkoły. Gościem spotkania był marszałek Piotr Całbecki, który za utworzenie i zagospodarowanie Osady Leśnej na Barbarce oraz za działania na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego otrzymał medal Przyjaciel Barbarki. W programie uroczystości znalazła się prezentacja dotycząca kolejnych etapów powstawania bazy lokalowej i dydaktycznej oraz koncert Wioletty Markowskiej wraz z zespołem. Były także życzenia i upominki dla pracowników szkoły. Wielokrotnie korzystaliśmy z projektów Szkoły Leśnej, która realizowała szereg programów przyrodniczo-edukacyjnych, obejmujących różnorodne akcje i kampanie, warsztaty, wystawy oraz zajęcia plenerowe. Atrakcją dla naszych uczniów był park linowy oraz sprzęt i urządzenia znajdujące się na placu zabaw.
Szkoła Leśna w liczbach:
- działalność i program jest realizowany w sposób ciągły, przez 365 dni w roku
- co roku z zajęć i warsztatów korzysta około 10000 osób
- Osadę Leśną na Barbarce odwiedza około 30000 osób rocznie. T.M.
1
Dzień Przedszkolaka
W dniu 20 września 2019 roku dzieci z oddziału zerowego pojechały do Chełmna, by wraz z rówieśnikami z Niepublicznego Przedszkola "Brzdąc" świętować Dzień Przedszkolaka. Wizytę rozpoczęliśmy od wspólnego śniadania, potem były zabawy w sali z grupą Myszek po czym do pląsów, zabaw i konkurencji na placu zabaw dołączyły pozostały grupy. Pogoda i uśmiechy na twarzach dopisywały nieustająco. Zabawa zakończyła się słodkim poczęstunkiem. W podziękowaniu za gościnę Krasnale wraz z panią Agatą przygotowały dla Brzdąców piękną laurkę z życzeniami oraz drobny upominek. Mamy nadzieję na kolejne spotkanie za rok. A.K.
Goście z Rosji
Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży
Lisewo - Bolshoye Isakovo
Temat wymiany: „Media jako czwarta władza, która kształtuje rzeczywistość”
W dniach od 16-21 września 2019 roku uczniowie ZSP w Lisewie gościli delegację
z Obwodu Kaliningradzkiego ze Szkoły Przyszłości z miejscowości Bolshoye Isakovo. Dla gości przygotowano szereg atrakcji. Jedną z nich był wyjazd do Warszawy do Oddziału Telewizji Polskiej. W TVP zostali oprowadzeni po wszystkich możliwych studiach, w których są nagrywane programy telewizyjne, m.in. udało się zobaczyć nagrywanie programu „Jaka to melodia?”, który to program od września prowadzi Rafał Brzozowski. Po wizycie grupa udała się na zwiedzanie Parku Królewskiego „Łazienki”. W naszej szkole na Rosjan , ich nauczycieli oraz uczniów z Lisewa czekała wspólna nauka tańca Chocolatte i Belgijka. Po tańcach uczniowie klasy ósmej zaprosili gości na stołówkę, gdzie przygotowali dla nich słodką niespodziankę. Po deserze uczniowie z Rosji i Krusina wzięli udział we wspólnej lekcji języka angielskiego, podczas której starali się porównać dwa systemy edukacyjne: rosyjski i polski. Zajęcia poprowadziła pani Anna Krukowska. Z Krusina młodzież z obu krajów udała się do Chełmna – miasta zakochanych. Cieszymy się, że mieliśmy możliwość kontaktu i wymiany spostrzeżeń z uczniami z innego państwa. To sympatyczne i pouczające spotkanie. K.S.
Dzień Kropki
Po raz trzeci , tym razem 16 września 2019 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Kropki. Było kropkowo, kolorowo i twórczo. W ciszy i skupieniu obejrzeliśmy filmik o Vashti. Mówiliśmy o swoich talentach i pasjach. Wyjaśnialiśmy powiedzenia - "być w kropce" , " postawić kropkę nad i" oraz „kropka w kropkę”. Zapisaliśmy słowa kojarzące się z kropką, wyszukiwaliśmy owoce i warzywa okrągłego kształtu. Kropka w roli głównej królowała na wszystkich przedmiotach i w różnych zadaniach . Było kodowanie, czytanie wierszy, gry logiczne oraz śpiewanie piosenki o kropce . Najwięcej kropek zapewne pojawiło się na plastyce. To był wspaniały dzień. T.M.
Wyjazd do miasta Kopernika
Uczniowie klasy 2 i 3 w dniu 6 czerwca 2019 roku pojechali pociągiem na wycieczkę do Torunia. Dla niektórych dzieci była to pierwsza podróż takim środkiem lokomocji. Pobyt w mieście rozpoczęliśmy od warsztatów w pierogarni. Zaznaliśmy się z procesem powstawania pierogów, wykonaliśmy je, a następnie była ich konsumpcja. Posileni i pełni energii udaliśmy się na spektakl „Brzydkie Kaczątko”. Później był spacer i poznanie charakterystycznych miejsc dla Torunia - pomnik Kopernika, ratusz i krzywa wieża. Niespodzianką były lody, które sprezentował nam kolega Miłosz, który w tym dniu obchodził swoje 9 urodziny. W drodze powrotnej na dworzec zobaczyliśmy bulwary, przycumowane statki i płynącą wartkim nurtem Wisłę. Zmęczenie i szczęśliwi wróciliśmy do rodziców.
Hura! Filip nagrody ma!
Zdrowie i bezpieczeństwo dzieci i młodzieży to priorytet zarówno w szkole i w domu. Promujemy wśród uczniów pozytywne zachowania związane z pracą i zabawą na terenie gospodarstw rolnych. Zaangażowaliśmy uczniów klas młodszych do wzięcia udział w IX Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci "Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje a dziecko obserwuje"organizowanym przez KRUS. Do komisji konkursowej w Bydgoszczy wpłynęło 1098 prac ze 120 szkół z naszego województwa, z czego 96 zostało przekazanych na etap centralny do Warszawy. Gratulujemy Filipowi Karpińskiemu uczniowi klasy3, który na poziomie wojewódzkim zajął I miejsce i w nagrodę otrzymał tablet. Niebawem dotarła do nas kolejna, miła informacja tym razem z Warszawy,że Filip zajął I miejsce i jako laureat został zaproszony na uroczystość wręczenia nagród do stolicy. Cieszymy się z jego zwycięstwa i gratulujemy !
Audycja muzyczna
W dniu 7 maja 2019 roku po raz ostatni w tym roku szkolnym gościli u nas artyści z Filharmonii w Bydgoszczy. Tym razem przybliżono mam twórczość wielkiego kompozytora Stanisława Moniuszki. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił obecny rok Rokiem Stanisława Moniuszki w 200 rocznicę urodzin artysty. W miesiącu maju na świat przyszedł kompozytor, dlatego też w dniu dzisiejszy przybliżono nam życiorys artysty i wysłuchaliśmy niektórych utworów z jego twórczość. Poznaliśmy fragmenty dzieł twórcy opery narodowej oraz wspólnie zaśpiewaliśmy jedną z najpopularniejszych pieśń pt: ”Prząśniczka”. Artystom podziękowali uczniowie z klasy ósmej. Były kwiaty i gromkie oklaski.
Podziękowania:
Od pewnego czasu - Państwo do nas przyjeżdżacie,
i wysoką kulturę do naszej szkoły wprowadzacie.
Teraz już wiemy , co to jest balet i opera a muzyka
poważna na prowincję także dociera.
Bardzo Wam dziękujemy za to poświęcenie,
było to dla nas wszystkich , miłe doświadczenie.
Muzyka poważna - to był temat trudny,
każdy kręcił głową i mówił, że nudny.
Potrafiliście nas zachęcić i do zabawy zaangażować,
kto z nas nie spróbował, ten będzie żałował.
Tak sobie myślimy, że zdanie zmienimy,
Bacha i Mozarta na zawsze polubimy.
Walca wiedeńskiego zatańczymy wdzięcznie,
jeszcze raz wszystkim artystom dziękujemy pięknie.
Wielkie podziękowania dla pana szofera, że tak wspaniałych
artystów w tournee po szkołach zabiera.
Jeździ bezpiecznie, bez przepisów łamania,
wszyscy bardzo chwalą takie zachowania.
Jak widać – muzyka – łagodzi obyczaje,
pan kierowca na drodze ,aniołem się staje.
Bardzo serdecznie - wszystkim dziękujemy i na kolejne
spotkania z niecierpliwością oczekujemy.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Krusinie z nauczycielami
KTO JEST NAJPIĘKNIEJSZY?
W naszej szkole gościliśmy aktorów ze Studia Artystycznego Akada z Suwałk.
Zaprezentowali nam spektakl teatralny pt: „Kto jest najpiękniejszy?” Przedstawienie było pełne humoru i zabawnych sytuacji. Opowiadało historię zwierzątek: leniwego motyla, pszczółki, konika polnego, pająka i mrówki. Dzieci podczas przedstawienia dowiedziały się, że prawdziwe piękno nie ma nic wspólnego z pięknem zewnętrznym. Nie liczy się wspaniały i atrakcyjny wygląd, lecz przede wszystkim dobre serce oraz chęć pomagania innym w potrzebie. Dzieci zauważyły, że pracowitość i pomoc innym przynosi wiele satysfakcji. Dziecięca widowni gromkimi brawami podziękowała artystom za wspaniałą zabawę.
BohaterON - włącz historię!
W ramach wielu działań, które podejmowaliśmy w szkole z okazji rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w październiku zeszłego roku uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w III edycji ogólnopolskiej kampanii "BohaterON - włącz historię!" Głównym celem akcji było wysyłanie kartek pocztowych do powstańców warszawskich w podziękowaniu za ich ofiarność i oddanie sprawie ojczyzny. Uczniowie sami decydowali czy wypisana przez nich kartka ma trafić do obsługującej akcję Fundacji Rosa, a potem za ich pośrednictwem do losowo wybranego powstańca, czy też bezpośrednio do, któregoś uczestnika walk o stolicę. Wielu uczniów decydowało się na tą drugą opcję wybierając konkretne nazwisko z podanej listy, wcześniej zapoznając się z ich osobistą historią. Z pewnością była to bardzo poruszająca lekcja historii.
Właśnie dokonano podsumowania kampanii. Otrzymaliśmy podziękowania z informacją, że w tym roku do rąk powstańców trafiła rekordowa liczba dowodów uznania w postaci 290 544 kartek oraz zaproszenie do udziału w przyszłorocznej kampanii. Na pewno skorzystamy.
Tenis Stołowy
Zabawy i ćwiczenia ruchowe oraz gry zespołowe to dla wielu uczniów najlepsze zajęcia organizowane w szkole. W dniu 2 kwietnia 2019 roku odbyły się rozgrywki w tenisie stołowym,którze poprzedzone były szeregiem treningów i rozgrywek klasowych.Turniej odbył się w dwóch kategoriach. W grupie uczniów klas młodszych najlepsze wyniki uzyskały:Natalia Blachowska,Jagoda Szpręglewska,Wiktoria Rzepińska i Julia Treichel. W grupie chłopców I miejsce zajął Paweł Pieniążek, kolejne Oskar Sadecki, Artur Zając i Miłosz Ostrowski.W grupie uczniów klas starszych najlepsze okazały się: Dominika Cichecka, Agata Kołodziejek i Natalia Ziemecka , a wśród chłopców - Arek Walentowicz,Marcel Woźniczka i Kacper Mikulski. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy !
POWITANIE WIOSNY
Wiosna to czas kiedy wszystko budzi się do życia - zaczynają kwitnąć drzewa, rozkwitają kwiaty, ptaki przylatują z ciepłych krajów. Świat z dnia na dzień robi się bardziej kolorowy i są wyższe temperatury …
Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci. W dniu 21 marca 2019 roku zgodnie z tradycją uczniowie naszej szkoły pożegnały zimę i powitały upragnioną wiosnę. Tego dnia zajęcia rozpoczęliśmy od apelu , który przygotowali uczniowie klasy 2 i 3 wspólnie z wychowawcami.
Podczas przedstawienia można było podziawiać jak dzieci wcieliły się w swoje role , z jakim zaangażowaniem prezentowały swoje umiejętności recytatorskie i muzyczne oraz taneczne. Była to kolejna okazja do wzajemnego zintegrowania się i osiągnięcia osobistych sukcesów przez każde dziecko. W spotkaniu brali udział także rodzice, którym serdecznie dziękujemy za pięknie przygotowane stroje oraz czas poświęcony dzieciom.
Impreza była świetną zabawą. Wiosna zapewne niebawem się pojawi i wierzymy , że wkrótce do nas przyjdzie.
KONKURS PLASTYCZNY
Miło nam poinformować, iż uczennice klasy VII naszej szkoły: Julia Długosz i Zuzanna Owczarek wzięły udział w Międzyszkolnym Konkursie z Języka Niemieckiego i Plastyki pt.: „Osobowość z kraju obszaru niemieckojęzycznego”. Julia przygotowała pracę o Ludwiku Beethovenie, zaś Zuzanna o Rudolfie Diesel. Julia Długosz została laureatką konkursu, a Zuzanna Owczarek zdobyła wyróżnienie.
Serdecznie gratulujemy i czekamy na więcej!!!
HISZPAŃSKI ZAWRÓT GŁOWY
W ostatni piątek marca 2019 roku muzycy z Filharmonii w Bydgoszczy zaprezentowali nam muzyczny przewodnik po Hiszpanii. Odwiedziliśmy między innymi Katalonię i Andaluzję. Poznaliśmy techniki gry na gitarze oraz nieznany nam instrument perkusyjny cojon [ kachon], a melodie grane na gitarze podkreślały dźwięki kastanietów. Nie zabraknie ognistego, pełnego temperamentu flamenco oraz rytmicznego bolero. Na zakończenie były przygotowane dla nas zagadki muzyczne, które nie stanowiły dla nas trudności. Viva España!
WITAMY ZWYCIĘZCÓW -TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ
W dniu 27 marca 2019 odbył się Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Z naszej szkoły przygotowało się do konkursu i wzięło udział 16 uczniów. Wysoki poziom wiadomości pozwolił uczennicy klasy V Nikoli Gabryś zająć 1 miejsce w kategorii szkół podstawowych. Trzecie miejsce zdobyła Julia Treichel uczennica z klasy VI. W kategorii grup gimnazjalnych Szymon Winiarski z klasy VII zajął III miejsce. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Jesteśmy z Was dumni i życzymy kolejnych sukcesów. Trzymamy kciuki za Nikolę, która będzie brała udział na etapie powiatowym w Chełmnie. Dorota Strupowska
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie