• Mikołajki w bibliotece!

          • W dzień Świętego Mikołaja biblioteka szkolna zaprosiła wszystkich do wspólnego świętowania tego dnia. Wystarczyło tylko przyjść do biblioteki i wypożyczyć książkę :)

            Dużym zainteresowaniem wśród młodych czytelników cieszyły się książki o tematyce świątecznej. W nagrodę można było sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie. To był miło spędzony mikołajkowy czas!

            Lidia Ocińska

          • Mikołaju, Mikołaju...

          • 6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana z każdej strony kręciły się po korytarzach i w klasach dzieci ubrane na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. W tym roku Mikołaj wysłał swoich pomocników (Radę Rodziców), którzy mieli za zadanie obdarować wszystkich uczniów i wszystkie przedszkolaki prezenatami.

            "To był fajny, ciekawy dzień… - Długo będę go pamiętać… - Lubię mikołajki…" - to słowa dzieci, wspominających ten dzień. A co najważniejsze – Mikołajki rozpoczynają czas oczekiwania na najmilsze święta w roku, czas choinki, kolędy, śniegu, żłobka. A więc wszyscy czekamy już teraz na Święta Bożego Narodzenia.

            Agata Rzydóch

          • PASOWANIE NA CZYTELNIKA

          • Wprowadzenie dziecka w świat literatury już od najmłodszych lat jest ważnym elementem wychowania, a także jednym z istotnych celów edukacji. U wychowanków kształtujemy nawyki stałego obcowania z książką. Wiek szkolny jest idealnym okresem w rozwoju dziecka, dlatego staramy się zainteresować go literaturą, która pobudzi jego wyobraźnię, wzbogaca mowę o nowe pojęcia, wprowadza w świat baśni, nauczy zachowań w różnych sytuacjach życiowych. Nauczyciele czytają uczniom opowiadania, fragmenty lektur , a także różne bajki i baśnie. Uczniowie klasy 1 odwiedzili szkolną bibliotekę. Pani bibliotekarka opowiadała dzieciom o znaczeniu tego  miejsca. Uczniowie dowiedzieli się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać. W trakcie pobytu w bibliotece, dzieci rozwiązywały zagadki dotyczące postaci z bajek i baśni oraz dowiedziały się o sposobie porządkowania książek. Kolejnego dnia pierwszoklasiści zostali zaproszeni przez panią bibliotekarkę, ubraną w strój konduktora w podróż po szkole. Przemieszczając się po budynku uczniowie musieli odszukać 7 kopert i wykonać kolejne zadania związane z czytelnictwem. Po odgadnięciu hasła końcowego uczniowie zostali pasowani na czytelników przez panią dyrektor oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy. Była to interesująca i ciekawa podróż z klasy pierwszaków do pomieszczenia biblioteki. 

            Teresa Malinowska

            Uczniowie klasy 1 włączyli się w ogólnopolską kampanię Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ”Mała książka – wielki człowiek”, której celem jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci. Dzieci otrzymały książki Emilii Dziubak pt: „ Wnuczka antykwariusza”, które zostały im wręczone na uroczystym apelu szkolnym. Pierwszoklasiści bardzo lubią słuchać czytanych książek, a niebawem będą je czytać samodzielnie.


          • Magia i czary czyli Andrzejki w przedszkolu.

          • Zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna. Dawno temu andrzejkowe wróżby traktowano poważnie, jednak w dzisiejszych czasach do wróżb podchodzi się z przymrużeniem oka i uważa się je za wesołą zabawę. Nasze przedszkolaki 29 listopada uczestniczyły w magicznych zabawach zorganizowanych w przedszkolu. Za pomocą przygotowanych kart sprawdzały kim zostaną w przyszłości a wróżba z butów pokazała kto pierwszy znajdzie ukochaną osobę. Dużo radości przyniosła dzieciom tradycyjna wróżba andrzejkowa czyli lanie wosku. Przedszkolaki podchodziły do miski z wodą i z pomocą jednej z pań lały wosk przez dziurkę od klucza. Powstałe kształty były okazją do rozwijania wyobraźni. W tym dniu dzieci poznały zwyczaje i tradycje andrzejkowe, integrowały się w zabawie i potrafiły współdziałać z grupą kolegów i koleżanek.

            Agata Rzydóch.

          • Centrum Zabaw Park17 w Bydgoszczy.

          • W dniu 22 listopada 2023 roku, klasa 4 uczestniczyła w wycieczce do Centrum Zabaw Park17 w Bydgoszczy. Uczniowie mieli do dyspozycji mnóstwo atrakcji - zjeżdżalnie, trampoliny, ścianę wspinaczkową, basen z gąbkami, laserowy tor przeszkód. Zabawę poprzedziła rozgrzewka pod czujnym okiem pana instruktora z Park17, który następnie opowiedział wszystkim jak bezpiecznie korzystać z dostępnych urządzeń. Zabawa trwała dwie godziny i przyniosła uczestnikom wiele radości.

            Katarzyna Kamińska

            Katarzyna Styczyńska

          • Dzień Pluszowego Misia.

          • Czy święto Misia jest potrzebne? Oczywiście, że tak! Miękki, puchaty, bohater wielu książek i filmów, dający poczucie bezpieczeństwa i wsparcia. W dniu 24 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego "Krasnale" oraz pierwszoklasiści świętowały Dzień Pluszowego Misia, przynieśli swoje ulubione misie, które towarzyszyły im podczas zajęć i wspólnej zabawy. Maskotki były różne, od bardzo malutkich do bardzo dużych. Przedszkolaki chętnie opowiadali o swoich misiach, rozwiązywali zagadki oraz obejrzeli prezentację multimedialną o historii pluszowego misia. Przypomnieli sobie również niektóre z filmów z misiem w roli głównej – np. „Gumisie”, „Miś Uszatek”, „Kubuś Puchatek” i „Miś Yogi”. Na zajęciach plastycznych wykonywali misie różnymi technikam. Cały dzień upłynął w ciepłej atmosferze i chociaż pluszowy miś ma już ponad sto lat, to cieszymy się, że wciąż jest naszym dobrym przyjacielem!

            Agata Rzydóch.

          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.

          • Dzień 5 listopada to Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Dzieci z grupy przedszkolnej „Krasnale” oraz klas I – III uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych przez szkolną bibliotekę. Były więc zabawy ruchowe związane z bajkami, odgadywanie tytułów i fragmentów baśni, bajkowa „Jaka to melodia”. Ponadto „Krasnale” wysłuchały baśń pt. „Ośla skórka”, a starszacy „O Jasiu i Małgosi”. Podsumowaniem zajęć było wykonanie prac plastycznych, które zawisły w klasach i bibliotece . Dzień ten, choć w innej formie sprawił uczniom dużo radości i dostarczył wielu miłych wrażeń.

            L. Ocińska

          • Święto Niepodległości.

          • 11 Listopada to dzień Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Listopad to miesiąc szczególny dla Polaków- symbol niewoli i wolności. Szczególnie w tym okresie należy pielęgnować wartości patriotyczne. Dla naszej społeczności szkolnej to również miesiąc, w którym obchodzimy rocznicę urodzin patronki naszej szkoły- Marii Skłodowskiej-Curie. W piątek 10 listopada odbył się uroczysty apel poświęcony 105 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym dniu obchodziliśmy również Święto Szkoły. Uczniowie przygotowywali plakaty pt. ,,Z Marią Skłodowską-Curie w laboratorium” oraz sprawdzili swoją wiedzę w quizie dotyczącym życia i osiągnięć Marii Skłodowskiej-Curie. 11 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w gminnych obchodach Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom, rodzicom za pomoc i zaangażowanie.

            Katarzyna Styczyńska

            Joanna Rynkowska-Gardzisz

          • Dzień Zdrowego Jedzenia

          • Uczniowie klas młodszych włączyli się w obchody Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Celem tego przedsięwzięcia jest promowanie zdrowego jedzenia i dobrych nawyków żywieniowych. Podczas porannych zajęć w dniu 8 listopada 2023 roku uczniowie przygotowali pożywne kanapki. Odbyły się pogadanki oraz zajęcia multimedialne podczas których, uczniowie poznali zasady właściwego odżywiania oraz piramidę zdrowego żywienia. Uczniowie wiedzą jaką rolę pełni śniadanie w codziennej diecie, a tego typu akcje przyczynią się do zmian nawyków żywieniowych.   Teresa Malinowska

             

          • Mobilne planetarium.

          • W dniu 8 listopada 2023 roku dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas młodszych i starszych mieli możliwość obejrzenia pokazu w mobilnym planetarium. Przestrzeń kosmiczna, spadające gwiazdy, a do tego obracający się obraz stworzyły realistyczne widowisko. Za pomocą cyfrowego sprzętu i nie ruszając się z miejsca mogliśmy przenieść się do innej przestrzeni. Nie tylko biernie oglądaliśmy, ale także poczuliśmy się uczestnikami niesamowitych wydarzeń. Czas spędzony na pokazie uświadomił nam, że nauka może być atrakcyjna i zajmująca, oraz że można w ten sposób spędzić miło czas.

            Agata Rzydóch

          • Szkolenie Młodzieżowej Rady Gminy w ramach Kijewsko – Lisewskich kooperacji!

          • Kijewsko – Lisewskie kooperacje to projekt realizowany w ramach programu Bardzo Młoda Kultura. Celem projektu jest wykorzystanie metod edukacji kulturowej do animowania zmian społecznych przyczyniając się do kreatywnego, sprawczego i innowacyjnego działania młodzieży, a także kształtowania u niej postaw oraz umiejętności : współpracy, zaufania społecznego i odpowiedzialności.

            W dniach 28 – 29.10.2023. młodzież działająca w MRG oraz przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kijewie Królewskim wzięła udział w fantastycznym szkoleniu w gościnnych progach Hotelu Ibis Styles w Grudziądzu.

            Młodzieżowi Radni wraz z opiekunkami uczestniczyli w warsztatach: integracji, projektowania „ Moja wymarzona gmina”, fotograficznych oraz animacji poklatkowej.

            Było kreatywnie, przyjacielsko , smacznie , a wszystko w przepięknej, jesiennej scenerii Grudziądza. Zapraszamy do fotorelacji!

            Lidia Ocińska

          • Śpieszmy się kochać ludzi… - akcja MEiN „SZKOŁA PAMIĘTA!

          • Szkoła pamięta „ to akcja, która cieszy się w środowisku szkolnym dużym zainteresowaniem. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich zmarłych , jak i tych, którzy zapisali się w pamięci ogólnonarodowej czy lokalnej. Jak każdego roku uczniowie naszej szkoły bardzo aktywnie włączyli się w zbiórkę zniczy ( 87 sztuk) i porządkowanie grobów pedagogów – pracowników SP Krusin. Pamiętaliśmy także o Grobie Nieznanego Żołnierza oraz o mogiłach pomordowanych w czasie II wojny światowej znajdujących się na cmentarzach w Wabczu i Lisewie.

            Szczególne podziękowania kierujemy do Pani M. Taczyńskiej, która wsparła nas swoją obecnością i ogromnym zaangażowaniem podczas prac porządkowych.

            Lidia Ocińska

          • PASOWANIE NA UCZNIA

          • W dniu 27  października 2023r. o godzinie 9.00 w naszej szkole miała miejsce piękna uroczystość.  W obecności pracowników szkoły, rodziców oraz wszystkich uczniów odbyło się ślubowanie klasy pierwszej i pasowanie na uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej – Curie. Uczniowie klasy pierwszej przedstawili program okolicznościowy, w którym zaprezentowali zdobytą wiedzą i umiejętnościami. Do uroczystości przygotowali się bardzo dobrze i sumiennie. Odświętnie ubrani i przystrojeni w granatowe kotyliony starannie recytowali wiersze i śpiewali piosenki . Na początku wszyscy mówili

            Bardzo, bardzo się cieszymy z Waszej obecności, w takim gronie ,nie zabraknie szkolnej życzliwości. Wszystkich jeszcze raz witamy, a teraz już chcemy opowiedzieć coś o sobie, bo już nie ma tremy.Każdy z nas ma 7 lat i wyjątkowy jest; każdy z nas ma mnóstwo wad, ale zalet wiele też. W naszej klasie jest wesoło, śmiechu nie brakuje,każdy swoje hobby ma i marzenia snuje.

             Było uroczyście, czasami wesoło i radośnie, przede wszystkim podczas śpiewania piosenek. W trakcie ślubowania uczniowie zobowiązywali się do pilnej nauki, dbania o dobre imię szkoły oraz szacunku dla dorosłych. Obiecali mieć otwarte serce dla tych, którzy będą potrzebować pomocy, rozwijać swoje zainteresowania, aby stać się wrażliwym i mądrym dorosłym. Następnie  pani dyrektor dokonała aktu pasowania na ucznia dotykając ołówkiem lewego ramienia każdego dziecka oraz wręczyła uroczyście dyplomy oraz legitymacje szkolne. Wszystkie dzieci zostały przyjęte do społeczności szkolnej. Na zakończenie uczniowie recytowali chórem:  

            Nie jesteśmy idealni, ale wyjątkowi,elemencik układanki każdy z nas stanowi.

            Pasowanie już za nami, więc występ kończymy,wiemy, że się tutaj w szkole dużo nauczymy.

            W pierwszej klasie, potem w drugiej, a następnie w trzeciej,aż do ósmej – tyle wiedzy, dobrze o tym wiecie.

            Sami rady tu nie damy, to jest święta racja!  Bo największa broń na świecie - to jest edukacja.  ​​​​​​​

            Na zakończenie uroczystości pierwszoklasiści otrzymali życzenia oraz piękne upominki od kolegów z klasy 2 i 3. Były wśród nich zakładki i modele zegarów oraz kolorowe sówki. Od rodziców dzieci otrzymały kredki – niespodzianki. Następnie dzieci i rodzice oraz pani dyrektor uczestniczyli w słodki poczęstunku. Za współpracę i wielkie zaangażowanie rodziców w przygotowanie uroczystości serdecznie dziękuję. Teresa Malinowska

          • Warsztaty w lepieniu z gliny.

          • W środę 25 października uczniowie naszej szkoły brali udział w warsztatach lepienia z gliny . Zajęcia poprowadziła Pani Anna Strońska. Wzięli w nich udział wszyscy uczniowie:   młodsi i starsi. Lepienie z gliny jest doskonałą zabawą i daje wiele korzyści. Dzieci uczą się wytrwałości w dążeniu do zamierzonego celu.  Podczas zajęć uczniowie rozwijają swoją kreatywność oraz zdolności artystyczne. Lepienie w glinie uczy koncentrowania się na wykonywanej pracy. Wszystkie zadania polegające na ugniataniu, wałkowaniu, formowaniu i ozdabianiu pomagają w rozwoju małej motoryki, czyli poprawiają sprawność dłoni i palców.

            Joanna Rynkowska-Gardzisz.

          • Ogólnopolski Strażacki Konkurs Plastyczny edycja 2023/2024

          • Konkurs jest skierowany do dzieci i młodzieży. Prace oceniane będą w następujących grupach wiekowych:

            I grupa – przedszkola

            II grupa – szkoły podstawowe klasy I-IV
            III grupa – szkoły podstawowe klasy V-VIII

            Cele konkursu:

            Konkurs ma na celu zainteresowanie dzieci, młodzieży ochroną przeciwpożarową, działalnością straży pożarnych w tym działań ratowniczo-gaśniczych, edukacją, tradycją i życiem strażackich środowisk a także rozwój indywidualnych uzdolnień plastycznych. Organizatorem konkursu jest Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

            Tematyka:

            Tematyka konkursu obejmuje udział straży pożarnych w działaniach związanych np. z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych i ekologicznych, akcjach ratowniczo-gaśniczych, ratownictwa specjalistycznego, oraz udział we wszelkich innych wydarzeniach czy działaniach tj.: zawody strażackie, koncerty orkiestr, Młodzieżowe i Dziecięce Drużyny Pożarnicze, itp.

            Format i technika prac:

            Format pracy: praca dwuwymiarowa na kartce A 3

            Uczestnicy konkursu mogą stosować najróżniejsze techniki (kredki, farby, wydzieranka, węgiel) przedstawiając własne wyobrażenia udziału straży pożarnych w działalności m.in. edukacyjnej, kulturalnej, historycznej, wychowawczej, prewencyjnej.

            Prace oceniane są etapowo począwszy od eliminacji środowiskowych przez gminne, powiatowe, wojewódzkie, finał centralny.

            eliminacje środowiskowe – zakończenie eliminacji do 30 listopada;
            eliminacje gminne, miejskie – zakończenie eliminacji do 31 grudnia;
            eliminacje powiatowe – zakończenie eliminacji do 31 stycznia;
            eliminacje wojewódzkie – zakończenie eliminacji do 28 lutego;
            finał centralny i ogłoszenie wyników po 31 marca 2024 roku.

            Prace należy dostarczyć do wychowawców lub Joanny Rynkowskiej- Gardzisz do 22 listopada.

          • Wyjazd na balet do opery Nova w Bydgoszczy.

          •  

            Drodzy uczniowie.

            W dniu 5 grudnia odbędzie się wyjazd do opery Nova w Bydgoszczy na widowisko baletowe pt ,,Alicja w Krainie Czarów”. Koszt wyjazdu to 80 zł. Zapisy i wpłaty u Joanny Rynkowskiej- Gardzisz do 8 listopada.

          • MRG – Młodzieżowa Jedenastka!

          • W dniu 18.10.2023 r. na LX sesji Rady Gminy Lisewo włodarz gminy Wójt J. Kochowicz podsumował ubiegłoroczną działalność MRG i wręczył nominacje nowo wybranym radnym. Zostało wypowiedzianych wiele ciepłych słów i złożono gratulacje młodym radnym. Pan Wójt podkreślił, iż warto stawiać na młodych, którzy są przyszłością gminy, a ich głos pomaga lepiej zrozumieć potrzeby i problemy społeczności szkół w Krusinie i Lisewie.

            Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy w nowym składzie!

            Lidia Ocińska

          • Obchody Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole!

          • Dnia 16 października, w naszej szkole, obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej, dzień poświęcony naszym nauczycielom i wszystkim pracownikom oświaty. To wyjątkowy czas, w którym chcieliśmy podziękować tym, którzy kształcą nas, inspirują do rozwoju, i wprowadzają nas w fascynujący świat wiedzy. 250 rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej świętowała cała społeczność szkolna.

            Z tej okazji, klasa VI przygotowała przedstawienie, które opowiadało o wizji szkoły opanowanej przez roboty. Przed przedstawieniem swoje talenty zaprezentowali uczniowie klasy III oraz ogłoszono wyniki konkursu plastycznego dla klas I-III z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Oto wyniki:

            I miejsce – Zuzanna Grudniewska kl. I

            II miejsce – Julia Węgrzyn kl. II

            III miejsce – Wiktoria Gabryś kl. III

            Mamy nadzieję, że te obchody przypomniały nam wszystkim, jak cenna jest edukacja i jak ogromny wpływ na nasze życie mają nasi nauczyciele oraz wszyscy pracownicy oświaty. Niech ta refleksja towarzyszy nam przez cały rok, nie tylko w Dniu Edukacji Narodowej.

            Organizatorzy:

            Marta Dudek

            Joanna Rynkowska-Gardzisz

            Marzena Cichecka

          • Wrzesień dla pani pedagog upłynął pod hasłem: PROFILAKTYKA.

          • W dniach 15-17 września w Warszawie pani Małgosia szkoliła realizatorów programu, adresowanego do dzieci nieśmiałych. 20 września wzięła udział w konferencji we Wrocławiu pt.: „Skuteczny samorząd – jakość w profilaktyce”, gdzie miała okazję pogłębić wiedzę na temat skutecznych rozwiązań we współczesnej profilaktyce i powiedzieć kilka słów o opracowanym przez siebie programie, adresowanym do dzieci nieśmiałych. 2-3 października pani pedagog zdobywała uprawnienia do prowadzenia programu Unplugged. Szkolenie odbywało się w Warszawie. Program Unplugged adresowany jest do uczniów w wieku 12-14 lat. Rozwija ich umiejętności życiowe, koryguje błędne przekonania oraz przekazuje wiedzę o konsekwencjach stosowania substancji psychoaktywnych. Uwzględnia również wiedzę o czynnikach chroniących młodzież przed okazjonalnym i problemowym stosowaniem substancji psychoaktywnych. 5 września pani pedagog wzięła udział w konferencji pt.: „Jakość i rozwój profilaktyki uzależnień”, która odbyła się w Szczecinie, gdzie również prezentowała swój program oraz pogłębiała wiedzę dotyczącą profilaktyki uzależnień. 

            Teraz już tylko czas na wdrażanie poznanych, skutecznych rozwiązań w Krusinie!

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej-Curie w Krusinie
      • 56 676 80 22
      • Krusin 53, 86-230 Lisewo, woj. kujawsko-pomorskie 86-230 Lisewo Krusin Poland
    • Logowanie